مذاکرات هسته ای گروه 1+5-موسیو لوران فابیوس!!

در پایان مذاکرات فشرده و سه روزه ایران و گروه 1+5 در ژنو رسانه‌های مختلف خارجی به ارائه گزارش و تحلیل از این مذاکرات پرداختند و به نقل از دیپلمات‌ها گزارش دادند، ظاهرا مخالفت فرانسه با متن توافق اولیه با ایران دلیل اصلی بی‌نتیجه ماندن سه روز گفت‌وگوی ماراتنی بود.

 ایران و گروه 1+5 توافق کردند در تاریخ 20نوامبر (29 آبان‌ماه) مذاکرات را از سر بگیرند.

هر دو طرف به شدت به دنبال توافق بودند، ولی فرانسه حاضر نشد نگرانی‌هایش درباره آن‌چه پروژه پلوتونیوم ایران خواند و نیز سطح برنامه غنی‌سازی اورانیوم تهران را کاهش دهد.

پس از پایان مذاکرات کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از "پیشرفت  بسیار زیاد" و نیز "برخی اختلافات" صحبت کرد و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که این اختلافات در نشست آینده حل شود.

چشم‌انداز رسیدن به توافق زمانی کم رنگ شد که لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به پیش‌نویسی که فرانسه قبلا با آن موافقت کرده بود اعتراض کرد. 

فابیوس به "چند نکته که ما در مقایسه با متن اولیه از آن راضی نیستیم" اشاره کرد و گفت که نمی‌خواهد کشورش بخشی از یک توافق احمقانه باشد!تعجبمتاسفانه لوران فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه وکیل مدافع نتانیاهوی 4 ساله شد و با کارشکنی مانع به توافق رسیدن ایران با گروه 1+5 شد فرانسه چوب لای چرخ ایران گذاشت.

ریشه ضرب المثل چوب لای چرخ کسی گذاشتن چیست؟

در زمان قرون وسطی در فرانسه قبل از وقوع انقلاب کبیر فرانسه شورش عظیمی روی داد که در این شورش کودکان چوب دستی های خود را لای چرخ کالسکه اشراف میکردند تا مانع از حرکت ارابه آن شوند

و این نشانه اعتراض آنها بود به وضع موجود ( اوضاع بد طبقات پایین دست جامعه ) در فرانسه . اما سوال اینجاست که لوران فابیوس که خود را دانا می داند و این توافق را احمقانه توصیف کرده چرا چوب را اشتباه لای چرخ ایران گذاشته آخه ما که اشراف نیستیم کالسکه هم نداریمنیشخند اورانیوم 20 درصدی ساختیم ولی 80 درصد زیر فقر و مشکلات اقتصادی هستیم گویا ایشان به دلیل مصاحبت با نتانیاهوی 4 ساله دچار چنین اشتباهی شده است. فرانسه برای همه آچار فرانسه است ولی به ما ایرانیان که رسیده تبدیل به پیچ شده است.نیشخند حالا با این مذاکرات ما ایرانیان بالاخره فهمیدیم که سالها تاریخچه آچار فرانسه را نمی دانستیم ولی نادانسته می گفتیم "آچار فرانسه"

 

آچار فرانسه چیست؟

آچار فرانسه نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ متغیر است که به مهره‌ها و یا پیچ‌های شش گوش و یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک ثابت و متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند.

چه کسی آچار فرانسه را اختراع کرد؟

این ابزار در سال 1842 توسط ریچارد کلابرن مهندس انگلیسی اختراع شد. 49 سال بعد و در سال 1891 جان پتر جانسون با بهبود در طراحی این آچار آن را به نام خود ثبت نمود. «آچار جانسون» نمونهٔ تکامل یافته‌تری از آچار اولیهٔ کلابرن بود.

بقیه کشورها به آچار فرانسه چی میگن؟

در بسیاری از کشورهای اروپایی مثل فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا این آچار با نام کشور سازنده اش، انگلیس، «آچار انگلیسی» نامیده می‌شود. در بعضی کشورها مانند دانمارک یا اسرائیل به یاد توسعه دهنده  آن، «آچار سوئدی» خوانده می شود؛ در بعضی کشورها نیز مانند ایران، لهستان، مجارستان، اسلوونی و رومانی آن را آچار فرانسه می‌گویند. چینی ها، به آچار فرانسه میگن huo ban، یعنی آچار قابل تنظیم.  در ترکیه به این آچار میگن ingiliz anahtarı یعنی آچار انگلیسی.

این آچار در خود فرانسه چی نامیده میشه؟

 خود فرانسوی­ها  هم میگن آچار انگلیسی.

حالا کشور سازنده آچار (انگلیس) و کشور توسعه دهنده آن (سوئد) به کنار، از بین این همه کشور چرا ما میگیم آچار فرانسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!سوالتعجبخنده

پی نوشت: ملت قهرمان ایران-مذاکرات 1+5 ژنو باعث شد معنای چوب لای چرخ گذاشتن و آچار فرانسه را بفهمیم-مذاکرات 1+5 باعث شد که به جهانیان ثابت کنیم که ایران امروز مانند ایران دوره صفوی و قاجار و پهلوی نیست آیا می دانستید شاه سلطان حسین آخرین پادشاه صفوی در برخورد با دشمن(محمود افغان)از ترس کلید دروازه پایتخت خود را دودستی تحویل دشمن داد و تنها خواسته او از دشمن یک حرمسرا با 17 زن بود؟یا بخاطر مسافرتها و خوشگذرانی های شاهان قاجار چه امتیازهائی به بیگانگان دادیم؟ما در این مذاکرات شکست نخوردیم ما ثابت کردیم که با توهین و تحقیر و تهدید سرخم نمی کنیم و تسلیم نمی شویم مذاکرات باید بردبرد و عادلانه باشد.نه اینکه امتیاز بدهیم و چیزی عائدمان نشود ما خواهان روابط دوستانه و صلح با همه کشورهای جهان هستیم به شرطی که آنان از ادبیات تکریم استفاده کنند البته من هرگز راضی به شعار مرگ و نفرین برای کسی نیستم و به نظرم ما هم باید ادبیات تکریم را رعایت کنیم بنابراین بخاطر یک آچار فرانسه قلابینیشخند از دیوار سفارت فرانسه بالا نرویم.لوران فابیوس هم بداند ملت ایران -ملت بزرگی با پیشینه تاریخی و تمدن کهن است .بهتر است با چشمان بسته وکیل مدافع نتانیاهوی 4 ساله نباشد چون ما بیداریم و همه با شلوار جیننیشخندمذاکرات هسته ای را دنبال کردیم و با صدای بلند به محمد جواد ظریف می گوئیم:دیپلمات خسته نباشی.

به امید توافق البته با سرافرازی در مذاکره بعدی در 29 آبان.

/ 105 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیره

سلام عزیزدلم مثل همیشه عالی بود امیدوارم همیشه شاد و برقرار باشی[بغل][بغل][بغل][گل][گل][قلب][قلب]

اتاقی برای تنهایی

سلام شیوا جان خوبی عزیز[گل] فکر کنم کامنت های قبلیم به دستت نرسیده. مجبور شدم مرورگرم رو عوض کنم. پنیر هم رفت تو لیست سیاه.. بیچاره موش ها که مجرم شناخته شدن. وقتی تولیدگر ساپورت نمیشه مجبوره واسه سرمایه ایی که خوابونده هم از کیفیت بزنه هم از وزن محصولش. این وسط بیچاره تر از موش.. ماییم که باید تاوان ندانم کاریهای اهل فن را بدیم. شدیم عین کشور سومالی[ناراحت]

بارش

سلااام مهربوونم خوبی؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دستت درد نکنه تنهام نذاشتی و به فکرمی.......... بووووووووس......... احوالمو پرسیده بودی........مرررررسسی گلی......... تو وبم احوالمو نوشتم..

آرش

سلام شیوا خانم عزیز خیلی عالی بود مث همیشه[گل][گل][گل][گل]

محمودرضا

متاسفانه خیلی امتیاز دادیم و اندک امتیازی را کسب کردیم، امید است تا روزی که برابری ما با آنان محقق شود. ممنون دوست خوب و فرهیخته [گل][لبخند]

اتاقی برای تنهایی

من کتابی را که گیسوی تو در آن نوزد برگ برگ به باد خواهم داد من در چشمانم سیاهی می چکانم تا بیدهای مجنون از کنارم بی تسلیت نگذرند. نمی گذارند این شعر را به دیوار بکوبم شاعر! تو شهر را خبر که در معدنِ عاشقی کسی زیر آوار مانده است. سلام و عرض ادب[گل] اولین گام پیروزمندانه دولت تدبیر و امید در انرژی هسته ایی را تبریک میگم. به امید روزای روشن و تشکر ویژه از آقای ظریف.

مسعود

سلام واقعً زیبا بود هم معنی چوب لای چرخ کردن را دونستم و هم معنی آچار فرانسه خیلی جالب و فقط یک سوال این اطلاعات عمومی بالا را از کجا به دست میارید [قلب]

غزل

سلام شیوا خانم گل مثل همیشه عالی بود[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

مونس

همه این گلها تقدیم به شیوائی که از همه این گلها گل تره[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

کتایون

سلام عالی بود از قلم سبز و شیوایتان تشکر میکنم[گل][گل][گل]