حق طلاق بدست مرد یا زن-طلاق خلع و مبارات چیست؟

از پیرمرد و پیرزنی پرسیدند :

شما چطور شصت سال با هم زندگی کردید؛

گفتند : ما متعلق به نسلی هستیم که ، وقتی چیزی خراب می شد؛

تعمیرش می کردیم نه تعویضش!متفکر

اما وقتی کار از تعمیر گذشته باشد زمان تعویض فرا می رسد درست مانند دندانی که  دیگر قابل پرکردن نباشد و باید کشیده شود.من زن هستم یک موجود زنده یک انسان و حق دارم  هم در مورد دندانم و هم در مورد همسری که باعث آزار من شده و عرصه زندگی را بر من تنگ کرده خودم تصمیم بگیرم و انتخاب کنمبازندهچرا وقتی در عقدنامه طبق قانون می توانم در شروط ضمن عقد- حق طلاق را بگنجانم چنین کاری نمی کنم ؟چرا به خود ظلم می کنم؟ چرا خود را تحقیر می کنم؟چرا معنی ضرب المثل از "از ماست که بر ماست " را نمی دانمبازندهچرا ما دختران وقتی لباس سفید عروسی می پوشیم آنقدرگیج می شویم که از حق قانونی خود صرف نظر می کنیم؟! اصلا چرا در دبیرستانها درسی به نام قانون ازدواج و طلاق وجود ندارد؟تعجبتعجب چرا زنان در دادگاههای خانواده باید سرگردان باشند ؟مشکل -عدم آموزش است.مشکل خانواده های سنتی هستند که چنین شرطی پای سفره عقد را بدشگون می دانند.نیشخند

طلاق خلع و مبارات چیست؟

خُلع و مُبارات دو نوع طلاق توافقی در فقه و حقوق اسلامی است که در آن زن با واگذاری مالی به شوهر از وی طلاق می‌گیرد. این طلاق مربوط به زمانی است که زن از شوهر به قدری تنفر پیدا کرده باشد که حاضر شود با پرداخت پول از دست او خلاص شود. این مال ممکن است مهریه زن یا معادل آن باشد، به همین جهت در فرهنگ عامه از عبارت «مهرم حلال و جانم آزاد» در اشاره به این نوع طلاق استفاده می‌کنند.

مالی که در طلاق خلع و مبارات به شوهر پرداخت می‌شود عِوَض یا فدیه نامیده می‌شود. این طلاق از نوع طلاق بائن است یعنی شوهر حق رجوع ندارد، مگر آنکه زن پشیمان گشته و مال خود را پس بگیرد.

طلاق مبارات

مُبارات به معنی بیزار شدن از یکدیگر است. تفاوت این طلاق با طلاق خلع این است که در مبارات تنفر زن و شوهر دوجانبه است، از همین رو عوض طلاق نمی‌تواند از مهریه بیشتر باشد.

 

به نظر من حق طلاق برای زن و مرد باید مساوی و یکسان باشد

توجیهی که ازبرخی برای انحصار طلاق به دست مرد صورت یافته این است که بهترین راه حل، نهادن طلاق به دست مرد است. زیرا اگر طلاق به دست زن داده شود، به‌دلیل غلبه احساسات بنیان خانواده‌ها سست خواهد گشت، با کوچک‌ترین نارضایتی اقدام به طلاق خواهد کرد. برای این توجیه شواهدی آورده می‌شود که در دوره‌هایی که طلاق به دست زن بود آمار طلاق بسیار بالا بود. تا آنجا که گفته می‌شود در هشتاد درصد، بلکه نودونه درصد طلاق‌ها در آمریکا و انگلیس زنان مقصرند. و نیز غرامت‌هایی که مرد باید بپردازد، مانند مهریه و نفقه، این حق را برای وی موجه می‌سازد. براین اساس نتیجه گرفته شده که طلاق نباید در اختیار زن باشد. مناسب است تأملی اندک پیرامون این توجیه صورت یابد:

1)      چگونه اثبات شد احساسات زن بیش از مردان است؟، آیا این آموزه شرع است یا تجربه انسان آن را به اثبات رسانده است؟ ظاهراً بدین شکل نه در شرع به اثبات رسیده و نه تجربه ثابت کرده است.آیا مرد بااحساس یا زن خشک و بی احساس وجود ندارد؟!البته که چنین نیست.

2)      گذشته از این‌ها مگر آنجا که طلاق به دست مرد بوده، آمار طلاق پایین است. مگر در ایران که طلاق به دست مردان است، آمار طلاق پایین است.؟البته که نیستبازنده

3)مگر مردان با اسباب و علل معقول طلاق می‌دهند که زنان چنین نیستند؟!. چند درصد از طلاق‌های مردان با اسباب و علل منطقی و عقلی صورت گرفته است؟. اگر چنین بود چرا پیامبر فرمود خدا مردان ذواق (خوشگذران) را مبغوض می‌دارد و لعنت کرده است. بنابراین، توجیه یادشده از اینکه طلاق بدست مرد باشد قابل قبول نیست. 

برخی هم می گویند در قرآن اشاره شده که طلاق بدست مرد باشد.من از این تعجب می کنم چرا وقتی در قرآن آمده مهریه عندالمطالبه است حالا عندالاستطاعه شده کسی اعتراض نمی کند ولی همین که می گویند حق طلاق بین زن و مرد یکسان باشد صدای همه در می آید؟!تعجبدر قرآن آمده که زنان برای خود کنیز داشته باشند حالا خانمها همیشه باگذشت هستند و کارهای خانه را خود زحمت کشیده و انجام می دهند در عندالاستطاعه بودن مهریه هم سکوت کردند اصلامهریه نمی خواهند ولی حق طلاق حق مسلم همه بانوان است.

بنابراین باید به دختران آموزش داده شود که هیچ تضمینی برای تداوم زندگی مشترک وجود ندارد بنابراین این احتمال را بدهند اگر در زندگی مشترک خود خوشبخت نشوند یا شوهرشان خیانت یا ازدواج موقت کند یا به هر دلیلی آنان را مورد آزار و اذیت قرار دهد خیالشان راحت باشد که در شروط ضمن عقد حق طلاق با آنان است و دیگر بخاطر حق طلاق با مردان چند سال در دادگاهها سرگردان نخواهند شد وقتی طلاق بدست مرد باشد می تواند سالها زن را اذیت کند و طلاق ندهد زن هم اجازه ازدواج دائم یا موقت را نخواهد داشت اگر هم با مرد دیگری باشد زنا و فحشا محسوب می شود ولی مرد در این مدت حق ازدواج موقت را دارد بنابراین بخاطر جلوگیری از فساد و فحشا در جامعه بهتر و پسندیده تر آن است که زنان حق طلاق داشته باشند.طلاق خلع هم منصفانه نیست چون اگر زنی دارای تمکن مالی نباشد و نتواند پولی برای جدائی به همسرش بپردازد باید تا آخر عمر بسوزد و بسازدکلافهچگونه می تواند با مردی که از او متنفر است زیر یک سقف زندگی کند آیا این انصاف است؟مهریه به چه دردی می خورد وقتی عشق و علاقه نباشد بهتر است وقتی زنی  همسرش را دوست ندارد حق طلاق بدون پرداختن هیچگونه مالی به او داشته باشد مهریه پیشکش مرد-فقط حق و حقوق سالیانی که در خانه او زندگی کرده و شریک زندگی او بوده باید به زن پرداخت شود. آقای قانون -بیائید با تساوی حقوق زن و مرد در حق طلاق-از فساد و فحشا در جامعه جلوگیری کنید.

/ 131 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید سمیعی

برای بنده سن وبا سواد یا بی سواد بودن مطرح نیست از بچگی تا به الآن یاد گرفتم همان که حق هست رو بگم. اما این حرف که صیغه همان فحشاست رو به خدا وپیغمبرش جواب بدید چون من از روی روایت پیغمبر گفتم که صیغه سنت پیغمبره وشما باید جواب خدا رو بدی البته نمیترسونمتون اما ای کاش همینطوری حرف از دهن مبارکتون بیرون نمیومد. بنده یک طلبه هستم ومیدونم که اون آیه برای ارث هست به همین دلیل ترسی نداشتم که آدرس آیه رو دادم والا نمیگفتم از کجاست. ظاهرا شما یکی به میخ میزنید و یکی به نعل شما یا خدا رو قبول دارید وپیغمبرش رو یا ندارید راحت بفرمایید

حمید سمیعی

اولین نفری که متعه یا صیغه رو حرام کرد عمربن خطاب بود که حرف پیغمبر خدا رو زمین گذاشت شما هم اگه پیرو عمر هستید بفرمایید. در ضمن بنده عرض کردم که حرفهای بنده رو بخونید بعد صحبت بفرمایید اما با کمال شرمندگی اما احساس میکنم شما شهوت جواب دادن دارید خب بخونید بعدش وقت برای جواب دادن هست. بنده 27 سالمه ویک طلبه هستم نمی خواستم بگم اما مجبورم کردید. 7 سال بیشتر از شما تحقیق کردم. خداوند در قرآن یک قانون کلی رو بیان میکنه یعنی در همه جا طبق قانون الهی اینگونه است که مثلا ظالم عاقبت خوبی ندارد حالا شما میفرمایید که من چند تا ظالم سراغ دارم که دارن به خوبی وخوشی زندگی میکنن؟؟؟؟؟؟ این دلیل بر اشتباه بودن قانون خدا نمیگذاره بعدشم من یک همسرم یعنی مشکلات مردان در زندگی از لحاظ غریزه جنسی رو میدونم ومیدونم که خیلی چیزها بر نحوه ارضاء جنسی یک زن تاثیر میگذاره ومنکرش که نیستم هیچ قبولش دارم 100در100 اما هنگام قائدگی،یائسگی و بارداری و ....مرد چیکار کنه شما بفرمایید؟

حمید سمیعی

من عالمی رو میشناسم که هرکس میره پیش ایشون خطبه عقد بخونه به داماد میگه حق طلاق رو بده به خانم تو همین تهران هم هست من خونشون هم رفتم و عالمی میشناسم که میگه کسی که میخواد صیغه کنه باید یک دلیلی محکم داشته باشه یعنی دیگه چی بشه که بره صیغه کنه نه اینکه هر ننه قمری که ازدواج کرده بره صیغه کنه اما هیچکدوم نمیگن که صیغه یعنی فحشا یا اینکه حق طلاق رو ندادی پس خیانت کاری!!!!!!!!!! شما خیلی تند حرف میزنی وبی دلیل اما خوبه که داری پیشرفت میکنی من هم در خدمت شما هستم مثل یه برادر بزرگتر اگه حرفهای ما بدرد شما بخوره.

حمید سمیعی

حقوق زن از منظر اسلام وقرآن آیت الله مصباح یزدی وزن در منظر جمال وجلال آیت الله جوادی ویک کتاب هم آیت الله خامنه ای نوشتند که یادم نیست بخونید شاید اسلام وحقوقی که برای زن گذاشته شده رو بهتر متوجه بشید. اگر هم اشکالی هست از مسلمانی بعضی هاست و نه از اسلام. شیوا خانم...

حمید سمیعی

من از شما اعتقادات نپرسیدم بنابر روانشناسی حرف های شما عرض کردم یکی به نعل میزنید یکی به میخ. در ضمن بنده گفتم حتما در دوران بارداری مرد باید صیغه کنه؟چرا حرف در میارید چرا متن بنده رو درست نمیخونید؟ اتفاقا خدا هم با بنده هاش تعارف نداره مخصوصا که به حبیبش حضرت محمد ص وحکمی که او میده اهانت کنن چون خدا فرموده که اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و...آیه 54 سوره نساء و حالا شما به حکم پیغمبر خدا که از جانب خدا داده رو فحشا میخونی.؟؟؟؟؟؟؟؟ بنده نه به کسی میگم ملحد یا هر چیز دیگری شما برداشت های شخصیتون رو انجام بدید. خدا حافظ و انشاءالله موفق باشید.

حمید سمیعی

بنده با اینکه نمیخواستم دیگه نظری بنویسم اما حرفهاتون جالب بود شما فرمودید روزه هستید درسته؟؟؟؟؟؟؟ کی گفته روزه بگیرید؟؟؟؟؟؟ خدا به پیغمبر فرموده که به منو شما بفرمایند روزه بگیرید. درسته یا نظرتون چیز دیگه ای هستش؟؟؟؟؟؟؟ همون پیغمبر فرموده در مواقعی که امکان ازدواج نیست برید صیغه کنید نه با60نفر خانم نه فقط در حدی که به گناه کشیده نشید. من یه مرد هستم وهمسرم بارداره واصلا به خودم اجازه چنین کاری رو نمیدم چون برای شهوت ازدواج نکردم و همسرم رو خیلی دوست دارم. در مورد حق طلاق با شما موافقم در صورتی که مهریه واقعا کم باشه وزن خیانت نکنه اصلا هم بحثی ندارم. کسانیکه با این فکر ازدواج میکنن که نگاهشون به طرف مقابل از ابتدا نگاه خیانت کارانه است اگه ازدواج نکنن بهتره. چرا؟؟؟؟ چون هرروزشون با نگاهها وذهنهای مریضی سپری میشه که آیا امروز به من خیانت نشده؟؟؟؟ بعضی وقتهاست که ما آدمها فکر میکنیم کارامون درسته اما وای که درست نیست بنابر این آیه میگم شیوا خانم آیه 103 و104 سوره کهف ((قل هل ننبئكم بالأخسرين أعمالا الذين ضل سعيهم في الحياة الدنيا وهم يحسبون أنهم يحسنون صنعا)) خانم منم دعا کنید حالش خوب نیست ممنونم ازتون.

جواد

سلام راستش خیلی با هم بحث کردین من فقط چند نکته کوچیک رو میگم ایشالا کسی ناراحت نشه : صیغه اولن مال مجرد هست نه متاهل دومن صیغه بیشتر بخاطر امر خیر برای امرار معاش زن هست نه عشق و لذت مرد سومن حتا چندین ازدواج برای مرد درسته سیره پیغمبره ولی تا اونجایی که یادمه همون پیغمبر و امامای ما هم هیچ فرقی بین همسران خودشون نمیذاشتن در حالی که الان ازدواج مجدد و صیغه فقط برای لذت بردن هست و خسته شدن از همسر اول ما یاد گرفتیم هر چیزی رو که به نفعمون باشه از قران و احادیث برای واقعیت بخشیدن به اون استفاده کنیم ولی اگه به نفعمون نبود فقط میگیم منظور من رو درست متوجه نشدی این کار انسانهای بهانه جو هست [گل]

حمید سمیعی

سلام باآقا جواد موافقم. در ضمن خانم محترم شما هم جای خانمهایی نیستید که بتونید سختی زندگی رو درک کنید وامرار معاشتون سخت بشه در ضمن پیغمبر هم از این راه به زنان بیوه کمک میکرد.

جواد

وااي منظور من رو بد برداشت نكن من منظورم صيغه دائم بود براي ازدواج اول بايد صيغه محرميت جاري بشه و بعد براي ثبت اون به دفاتر ازدواج مراجعه بشه منظور منم همين صيغه محرميت ولي نه موقت بلكه دائم بود شرمنده اگه منظورم رو بد رسوندم [گل][گل][گل][گل]

جواد

از حرفام ناراحت نشي من منظوري نداشتم الان ازدواج همون خوندن صيغه محرميت هست فقط يه كارايي رو اضافه ميكنن بهش مثل مراسم و چيزاي ديگه د حالي كه وقتي صيغه محرميت بين 2 نفر خونده بشه ميشه همون ازدواج و پيوند مشترك زندگي [گل][گل][گل][گل][گل]